Finanční poradenství
06. 12. 2023

Proč je odborné vzdělávání konkurenční výhoda?

Zkušený finanční poradce ví, jak se správně ptát i jak to vypadá, když jsou nástroje finančního trhu dobře nastavené. To vše se totiž naučil díky kvalitnímu odbornému vzdělávání.

„Tomáši, co znamenají ta tři písmenka – EFA – která mají někteří finanční poradci za jménem?” ptají se mě občas lidé. EFA je mezinárodní evropský certifikát a ukazuje, že váš finanční poradce získal odborný evropský certifikát. Stvrzuje, že prošel nezávislým odborným posuzováním i prozkoušením znalostí a dovedností. Když jsem já toto ocenění získal v roce 2012, znamenalo pro mě ještě něco navíc: byl to závazek pevně se držet svých etických a morálních zásad a také cíl pravidelně se vzdělávat a školit.

Proč jsou vzdělávací kurzy vždy dobrý nápad

Začátky jsou vždycky těžké. A jinak tomu není ani v oboru finančního poradenství. Své první klienty si hledáte ve svém okolí. Stavíte na důvěře. A ono to v době, kdy se pohybujete mezi svými blízkými a známými, stačí. Jenže tento okruh lidí brzy vyčerpáte. A co dál?


Posouváte se k méně známým klientům, dostáváte se do neznámých vod. Musíte zaujmout i něčím jiným než dobře uvázanou kravatou. Potřebujete mít něco navíc: přidanou hodnotu, se kterou zabodujete. A tou přidanou hodnotou myslím odbornost.

Srovnávače jsou pomocník, ne nepřítel

Právě odbornost nám dává velký náskok před ostatními. Když něco nevíte, pravděpodobně se zeptáte Googlu. A v oblasti finančního poradenství velmi dobře fungují i tzv. roboadvisory neboli robotické rady. Možná už jste sami někdy zkoušeli poptat přes srovnávač ten nejlepší finanční produkt – třeba hypotéku. Na českém trhu máme takových srovnávačů několik: klik.cz na povinné ručení, toppojištění.cz či portál pro klienty společnosti Partners.

Já sám tyto srovnávače při své práci často a rád využívám. Dokáží porovnat obrovské množství parametrů – a navíc i velmi rychle. Co zvládne srovnávač za několik vteřin, trvalo by člověku mnoho hodin práce. Nebojím se však, že by finanční poradce srovnávače zastoupily. Musíte jim totiž připravit ta správná vstupní data. A při této práci nic na světě nenahradí lidský mozek. Odbornost je klíčová.

Kde roboti nestačí, nastupuje finanční poradce

U nových klientů se často setkávám s tím, že už mají finanční produkty, ale špatně je používají nebo je mají od robotů nevhodně nastavené. A právě v tuto chvíli přichází finanční poradce!


A opravdu kvalitní finanční poradce:

  • umí položit správně otázku
  • dokáže správně definovat, co vlastně potřebujete,
  • zjistí, jaký produkt je pro vás ten správný
  • a jak ho správně nastavit.


Právě tyto znalosti jsou tím, co odlišuje certifikovaného a odborného finančního poradce od robotů i od těch, kteří se snaží ohromit jen efektním vystupováním. Sám jsem si prošel přípravami na několik certifikátů, naposledy zkouškou EFP. Proto mohu s odstupem času potvrdit, že certifikát EFA je mezi finančními poradci skutečně zásadní konkurenční výhoda. Naučí vás, jak se správně zeptat i vědět, na co se ptát. Abyste dokázali efektivně využít srovnávací nástroje z finančního trhu a byli pro své klienty rádcem a pomocníkem.


Také vás jako finančního poradce láká udělat si mezinárodní certifikát EFA? Potřebujete-li pomoci s přípravou na zkoušky, ozvěte se.