Finanční poradenství
21. 12. 2023

Kam investovat v roce 2024?

Do čeho v následujícím roce investovat? Před koncem roku tuto otázku dostáváme v kanceláři velmi často. Jenže odpovědět na ni vůbec není jednoduché.


V příštím roce je vhodné investovat do akcie společnosti XY, dluhopisu společnosti YZ a nejlépe k tomu nakupte kryptoměnu BŽ “ – takto vypadá odpověď, kterou od finančních poradců lidé většinou očekávají. Pravdou je, že na jednoduchou otázku „Do čeho investovat? ” rozhodně není stejně jednoduchá a přímočará odpověď. Připravili jsme vám ale návod, jak se k této odpovědi dostat.

Základní úvahy

1. Investice mohou mít různou podobu

Jaké zdroje k investování máte? Můžete investovat peníze jednorázově, nebo pravidelně? Chcete investovat čas nebo například svoji životní energii? Vaše první otázka by tedy měla znít: „Co budu investovat a jakým způsobem?”

2. Každá investice se projeví jinak a jindy

Když budete věnovat čas rozvoji vztahu se svými dětmi, vrátí se vám tato investice pravděpodobně až za delší dobu. Úplně stejně můžete investovat svoji energii například do dobrovolnické práce a dobrého pocitu z ní. Druhá otázka, na kterou byste se sami sebe měli zeptat, zní: „Jaký očekávám ze své investice výstup? Co je cílem mého investování?”

3. Šance, že to dopadne podle mých představ

Ptejte se: „Co mi může zabránit v tom, abych dosáhl toho, co chci?’’ nebo „Jaký nejlepší výsledek očekávám a s jakým nejhorším výsledkem jsem ochoten se smířit?”


Díky těmto otázkám si dáte dohromady ucelený obrázek o svých zdrojích (peníze, čas, energie), cílech a času (jaký výstup a kdy očekávám) a rizicích (co se může pokazit).

Nespekulujte, investujte

V investování je zásadní řídit riziko. Samotné investování si navíc představte jako proces, který vede s největší šancí ke splnění co největšího množství vašich investičních cílů. Z toho vyplývá, že každý investiční plán je individuální – každý z nás má totiž jiné cíle a v jinou dobu. Nemáte ještě svůj investiční plán? Doporučujeme vám věnovat svůj čas jeho vytvoření.


Zároveň myslete na to, že hledání maximálního výnosu v krátkém čase vede vždy ke zvyšování rizika. V naší kanceláři jsme zejména odborníky na investice. Nemáme křišťálovou kouli, proto vám nikdy nebudeme doporučovat konkrétní akcie firem, konkrétní dluhopisy ani zaručené kryptokomodity a další unikátní instrumenty. Tip, že firma XY v příštím roce bude dosahovat nadprůměrných výsledků má podobnou váhu jako tvrzení, že v dalším kole rulety padne červená osmnáctka.

Investice nebo investice?

Máte cíle, ale nemáte prostředky? Nabízí se čtyři možnosti, jak jich dosáhnout:

  • Slevit ze svých cílů a upravit je podle svých možností
  • Půjčit si na své cíle (rizika jsme rozebírali v článku o půjčkách na Vánoce)
  • Spořit a investovat
  • Vydělat víc peněz


Pomineme-li první dvě možnosti, zbývá vám buď spořit/investovat, anebo začít vydělávat více peněz. Obě dvě cesty vedou ke stejné odpovědi na otázku, kterou jsme si položili v úvodu článku. Nejvhodnější investice je do svého vzdělání.


Vysvětleme si to na obrázku:


Osa X představuje čas, osa Y objem vašeho produkčního a finančního kapitálu. Produkční kapitál je objem peněz, který ještě do konce svého produktivního života vyděláte.


  1. Pokud jste mladí a máte před sebou ještě kus produktivního života, má smysl se vzdělávat a kariérně se posouvat. Vydělávat více peněz je to pro vás ta nejlepší investice, jejíž výnosnost navíc dokážete vlastním přičiněním ovlivnit. Na obrázku je to znázorněno vyšší čárou produkčního kapitálu.
  2. Pokud už máte finanční kapitál nebo ho budujete, má smysl investovat do vzdělání v práci s tímto kapitálem. Stačí jen trochu zvýšit svoji schopnost s penězi správně nakládat a na konci vám úroky z úroků udělají obrovský efekt.


Nejlepší investicí v roce 2024 je pro většinu z nás vzdělání. Buď ve svém oboru, protože vede ke zvýšení schopnosti vydělávat peníze, nebo ve správě svého finančního majetku, protože peníze dělají peníze. Každá dobrá investice však začíná investičním plánem. A s ním vám rádi pomůžeme.