Finanční poradenství
30. 11. 2023

3+1 důvod, proč si nikdy nepůjčujte na Vánoce

Před Vánoci naroste objem půjček až o jednu čtvrtinu oproti zbytku roku. Nenechte se ovlivnit lákavými nabídkami bank a nebankovních společností a stůjte nohama pevně na zemi.

Vánoce – nejkrásnější čas v roce. Avšak jak pro koho. Plné výlohy zboží a splátkový prodej zláká každý rok desetitisíce Čechů. Proč? Chtějí přece splnit přání svým blízkým a udělat jim radost. Kvůli tomu se zadluží, a to částkami přesahujícími i deset tisíc korun.


Tímto krokem nastartují spirálu, která vede k tomu, že každé další Vánoce jsou chudší a chudší.

Proč půjčka na dárky není nikdy dobrý nápad?

Přeplácíte životnost věci

Půjčené finance většinou padnou na spotřební zboží a řada dlužníků část peněz vynaloží také na dekorace a jídlo. Radost z elektroniky či hraček pro děti brzy opadne, ale úvěr musíte splácet dál. Držte se základního pravidla, že užitek z věci by vám měl vydržet déle než doba jejího splácení.

Riskujete exekuci

Vánoční dárky nakoupené na půjčky vás mohou dovést až k exekucím. Namísto svátečního kapra a pohody řešíte spíše, kde budete bydlet nebo že jste v insolvenci.

Jednáte unáhleně

Půjčky na dárky si lidé obvykle sjednávají v obchodních centrech či na e-shopech a pod tlakem nápisů: „Výhodná akce”, „časově omezená nabídka”, „už jen 5 hodin a 45 minut do konce slevy”.

Myslíte jen teď a tady

Nechat se strhnout atmosférou vánočních svátků a podlehnout nákupní horečce je velmi jednoduché. Nezapomínejte však na svou budoucnost. Raději Vánoce prožijte skromně a s účtem v plusu, než mít vánočně vyzdobenou domácnost a stoly prohýbající se pod tíhou jídla, avšak na dluh.

Nepůjčujte si ani na mimořádné výdaje

  • pokažená pračka
  • náhlá nemoc a výpadek příjmu
  • nutná oprava auta

I takto mohou vypadat mimořádné výdaje. A právě na ně o Vánocích často rodinám už nezbývají peníze. Kvůli útratě za dárky zeje účet prázdnotou, a tak si půjčí. Jenže i z malé půjčky mohou narůst dluhy obřích rozměrů.

Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Spočítejte si, kolik nás vánoční svátky stojí a nový rok začněte s předsevzetím: každý měsíc si odložte alespoň pár set korun do obálky. Začnete si tak postupně vytvářet finanční rezervu.Máte i tak pocit, že nevidíte jiné řešení než si na Vánoce půjčit? Ozvěte se nám. Pomůžeme vám najít tu správnou cestu – bez dluhů a stresu. A pokud to nebudou ty letošní, uděláme vše pro to, aby to byly už ty příští.


Co nejklidnější prožití vánočních svátků a úspěšný start do nového roku vám přeje celý tým kanceláře Tomáše Lercha.