Změny na trhu hypoték pro rok 2017

Téma, které se týká všech, kdo si hypotéku chtějí vzít a možná překvapivě všech, kdo si už hypotéku vzali. Česká národní banka přišla s prevencí bubliny, která nenápadně zahalila realitní trh a jejíž prasknutí by představovalo velký problém. Jinými slovy, potenciální krizi. Podívejte se na video a dovětek o dopadech na náš život.
 
 

A ještě jedno zamyšlení k tématu...
Další nezamýšlený důsledek, který si možná ČNB při nařízení regulací neuvědomila, když zregulovala maximální výše „LTV“, je fakt, že pokud se v minulosti poskytovaly 90% až 100% úvěry poměrně běžně a dneska nás omezují pásma, ve kterých se dají nové úvěry poskytovat, zhoršují tím možnosti refinancování současných klientů.

Pokud jste si před pěti lety vzali 100% hypotéku, tak po 5 letech splácení z celkových 30 let rozhodně ještě nemáte splaceno 10 % dluhu a tím pádem máte poměr vůči zástavní hodnotě nemovitosti cca 95 % a najednou nemůže banka poskytnout nový úvěr na víc než 90 %.

Pokud byste ze staré banky chtěli odejít do nové, museli byste těch pět procent odněkud jednorázově doplatit. To má vliv na případné další zadlužení. Pro spoustu klientů tato regulace bude znamenat, že nebudou moci odejít od své původní banky, protože na to nebudou mít zdroje. A proto si s nimi banka bude moci dělat úplně co chce a víceméně jim vyšroubovat úrokovou sazbu kamkoli se jí bude chtít.
Nejnovější články z této rubriky

Koronavirus - panika nebo investiční příležitost? celý článek

Investice do nájemního bytu má jedno poměrně zásadní specifikum oproti finančním investicím například do podílových fondů. Tímto specifikem je koncentrace kapitálu a tím i rizika pouze na jednu kartu. Je to podobné, jako byste ve fotbale vsadili na to, že ligu mistrů UEFA vyhraje váš oblíbený fotbalový klub (například FC Barcelona) oproti variantě vsadit si na to, že vyhraje některý z širší skupiny klubů (například FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Manchester City a na doplnění třeba Juventus Turín a Bayern Mnichov). V prvním případě máte velkou šanci, že to nevyjde, ve druhém případě rozkládáte riziko a zvyšujete svoje šance na úspěch. S tím souvisí fakt, že v prvním případě dostanete v sázkové kanceláři vyšší kurz než ve druhém případě. Takže s vyšším rizikem přichází možnost vyššího výnosu. celý článek

Potkal jsem svého kamaráda Martina v Brně na ulici a dali jsme se do řeči o tom, kam jsme se jako kancelář posunulu. Navštívil nás před pár lety a byl hodně překvapený, co je nového. Poslechněte si to také. celý článek