Účtenkovka 2. díl

19. 10. 2017 | Jak na finance
Druhé hledisko je, k čemu má Účtenkovka vést. Opouštím teorii statistiky. Pobavíme se jen v rovině názorů. Účtenkovka stojí poměrně velké peníze. Jen na cenách se bude každý rok rozdávat 65 milionů korun. Když to s počítám i s náklady na státní úředníky, notáře, administrativní aparát apod., kteří budou losování organizovat, tak můj optimistický odhad je, že to celé bude stát okolo 100 milionů. Přichází druhý pohled. Kolik má naopak Účtenkovka přinést peněz? Není to náhodou příliš drahý špás?

Účtenkovka má primárně zajistit výběr DPH. Říká se, že je šedá ekonomika okolo 10 -- 15 % naší ekonomiky. Pokud máme zlepšit výběr těchto daní, objem vybraných daní musí být větší, než kolik bude jejich výběr stát. V průměru stojí DPH na každém zboží okolo 15 %. Pokud se má vydělat 100 milionů navíc, což jsou přímé náklady Účtenkovky, tak zjistíte, že musíte na objemu přiznaných tržeb vybrat víc než půl miliardy korun. Teď je otázka, jestli Účtenkovka přinese tu kýženou půl miliardu korun navíc.

Když se podívám, že většinu transakcí já osobně dělám u poměrně velkých stabilních obchodníků jako třeba Tesco, Globus, OMV, Alza apod., kteří tržby přiznávají tak jak tak, upřímně nevěřím, že objem nepřiznaných tržeb dělá alespoň půl miliardy korun. Nemám ten pocit.

Pak je v tom případě otázka, jestli se chcete podílet na pseudo potírání šedé ekonomiky nebo ne, protože pokud stát selhává a šedá ekonomika ho nahrazuje, tak je otázka, jestli to dává smysl, protože najednou zjistíte, že tím, že se zúčastníte Účtenkovky, tak podporujete něco, co jde proti vám. Dá se dnes říct, že hospodský kradou a vlastně můžeme říct, že všichni kradou. Otázka ale je, jestli je to pravda.

Otázka zní, jestli chceme mít Big Brothera nad sebou. Budeme vědět přesně kdo, s kým a v čem obchoduje. Chystáte na sebe Velkého bratra naprosto dobrovolně. Bude vědět ke každému člověku registrovanému do Účtenkovky kdy, od koho a co nakoupil. Opravdu to chcete? Podle mě je to naprostý nesmysl, který vede k omezení našeho soukromí a ani z pohledu pseudo výher nedává statisticky smysl.
Nejnovější články z této rubriky

Koronavirus - panika nebo investiční příležitost? celý článek

Investice do nájemního bytu má jedno poměrně zásadní specifikum oproti finančním investicím například do podílových fondů. Tímto specifikem je koncentrace kapitálu a tím i rizika pouze na jednu kartu. Je to podobné, jako byste ve fotbale vsadili na to, že ligu mistrů UEFA vyhraje váš oblíbený fotbalový klub (například FC Barcelona) oproti variantě vsadit si na to, že vyhraje některý z širší skupiny klubů (například FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Manchester City a na doplnění třeba Juventus Turín a Bayern Mnichov). V prvním případě máte velkou šanci, že to nevyjde, ve druhém případě rozkládáte riziko a zvyšujete svoje šance na úspěch. S tím souvisí fakt, že v prvním případě dostanete v sázkové kanceláři vyšší kurz než ve druhém případě. Takže s vyšším rizikem přichází možnost vyššího výnosu. celý článek

Potkal jsem svého kamaráda Martina v Brně na ulici a dali jsme se do řeči o tom, kam jsme se jako kancelář posunulu. Navštívil nás před pár lety a byl hodně překvapený, co je nového. Poslechněte si to také. celý článek