Účtenkovka 2. díl

19. 10. 2017 | Jak na finance
Druhé hledisko je, k čemu má Účtenkovka vést. Opouštím teorii statistiky. Pobavíme se jen v rovině názorů. Účtenkovka stojí poměrně velké peníze. Jen na cenách se bude každý rok rozdávat 65 milionů korun. Když to s počítám i s náklady na státní úředníky, notáře, administrativní aparát apod., kteří budou losování organizovat, tak můj optimistický odhad je, že to celé bude stát okolo 100 milionů. Přichází druhý pohled. Kolik má naopak Účtenkovka přinést peněz? Není to náhodou příliš drahý špás?

Účtenkovka má primárně zajistit výběr DPH. Říká se, že je šedá ekonomika okolo 10 -- 15 % naší ekonomiky. Pokud máme zlepšit výběr těchto daní, objem vybraných daní musí být větší, než kolik bude jejich výběr stát. V průměru stojí DPH na každém zboží okolo 15 %. Pokud se má vydělat 100 milionů navíc, což jsou přímé náklady Účtenkovky, tak zjistíte, že musíte na objemu přiznaných tržeb vybrat víc než půl miliardy korun. Teď je otázka, jestli Účtenkovka přinese tu kýženou půl miliardu korun navíc.

Když se podívám, že většinu transakcí já osobně dělám u poměrně velkých stabilních obchodníků jako třeba Tesco, Globus, OMV, Alza apod., kteří tržby přiznávají tak jak tak, upřímně nevěřím, že objem nepřiznaných tržeb dělá alespoň půl miliardy korun. Nemám ten pocit.

Pak je v tom případě otázka, jestli se chcete podílet na pseudo potírání šedé ekonomiky nebo ne, protože pokud stát selhává a šedá ekonomika ho nahrazuje, tak je otázka, jestli to dává smysl, protože najednou zjistíte, že tím, že se zúčastníte Účtenkovky, tak podporujete něco, co jde proti vám. Dá se dnes říct, že hospodský kradou a vlastně můžeme říct, že všichni kradou. Otázka ale je, jestli je to pravda.

Otázka zní, jestli chceme mít Big Brothera nad sebou. Budeme vědět přesně kdo, s kým a v čem obchoduje. Chystáte na sebe Velkého bratra naprosto dobrovolně. Bude vědět ke každému člověku registrovanému do Účtenkovky kdy, od koho a co nakoupil. Opravdu to chcete? Podle mě je to naprostý nesmysl, který vede k omezení našeho soukromí a ani z pohledu pseudo výher nedává statisticky smysl.
Nejnovější články z této rubriky

V poslední době se na nás z ekonomiky a z finančních trhů žene jedna špatná zpráva za druhou. Namátkou se jedná o obrovský nárůst cen energií z důvodu výpadku dodávek ruského plynu a ropy, dále se jedná o vysokou inflaci. Často dostávám otázku, jestli se akcie ještě někdy vzpamatují. Jednoduchá odpověď je, že ano. .... celý článek

Noviny neustále píší o recesi v ekonomice, ale co nás tedy čeká a proč. A jak se k tomu postavit? celý článek

Růst spotřebitelských cen je dnes strašákem pro spoustu z nás. V tomto článku se vám pokusím popsat, jaké jsou dle mého názoru, příčiny této velké inflace a navrhnout řešení jak se před ní chránit. celý článek