Proč si nepůjčovat na Vánoce

17. 11. 2021 | Jak na finance
Někteří Vánoce považují za nejkrásnější čas v roce, stejně jako já, ale jiní je prožívají ve stresu a bez peněz. Mnoho Čechů se pak kvůli dárkům klidně zadluží, a to částkami přesahujícími i deset tisíc korun.

Plné výlohy blýskavého zboží a splátkového prodeje snad v každém obchodě zlákají každý rok desetitisíce Čechů, aby splnili svým blízkým jejich přání. Udělají to ale tím nejméně vhodným způsobem – pomocí půjček nebo splátkových prodejů. Častokrát nevědomky nastartují spirálu, která vyvrcholí tím, že každé další Vánoce jsou chudší.
 
Za běžných okolností se většina z nás snaží v životě jednat racionálně. Nakupujeme jen to, co potřebujeme a za co nejlepší cenu. Vánoce jsou často pro finančně gramotné jedince anomálií. Nakupujeme to, co nepotřebujeme, v ten nejméně vhodný čas a za předražené ceny.
Vánoce nejenže zatíží naše žaludky, ale výraznou měrou se dotknou i rodinného rozpočtu, který vlivem konzumu jde mnohdy i do mínusu. Lidé propadají komerčním tlakům a snaží se o Vánocích dostát různým požadavkům a koupit ty nejlepší dárky a to klidně i na dluh. Bohužel půjčené finance většinou padnou na spotřební zboží a řada dlužníků část peněz vynaloží také na dekorace a jídlo. Mít vánočně vyzdobenou domácnost a na stole všechno dosyta a ve většině případů i nadbytek, je pro Čechy čím dál důležitější.
 
Proč ale půjčka na dárky není dobrý nápad?
 
  1. Nepřeplácet životnost! Dárky opadnou, ale úvěr je nutné splácet dál i v novém roce
  2. Neriskovat exekuci! Bohužel se najde řada Čechů, kteří kvůli vánočním dárkům zůstali bez domova nebo v insolvenci.
  3. Nejednat unáhleně! Půjčku na dárky obvykle lidé sjednávají v obchodních centrech pod tlakem „výhodné akce“
  4. Nemyslet pouze na současnost! O Vánocích se Češi snadno nechávají strhnout atmosférou vánočních svátků a zapomínají na budoucnost.
 
Dalším závažným důvodem půjček v předvánočním období jsou naopak mimořádné výdaje, na které kvůli útratě za dárky a ostatní vánoční nákupy nezbylo. Nejen v současné ekonomické situaci je velmi nerozumné zadlužovat se kvůli zbytečnostem. Je třeba prakticky zvážit a spočítat, kolik nás vánoční svátky stojí a nový rok začít předsevzetím o tvorbě finančních rezerv.
Nevěřte na zázraky a nepokoušejte štěstí, ani kouzlo Vánoc vás nezachrání před nezodpovědným zadlužením. Navíc pamatujte, že i z malé půjčky mohou narůst dluhy obřích rozměrů.

Půjčka na Vánoce není nikdy výhodná! Melancholické nálady o Vánocích využívají všichni poskytovatelé půjček. Banky i nebankovní společnosti přiznávají, že před Vánoci naroste objem půjček až o jednu čtvrtinu oproti zbytku roku. To znamená, že na Vánoce si vždy připraví propracovaný marketing, jak lidem vnutit půjčku. Nenechte se ovlivnit a zůstaňte stát nohama pevně na zemi. 
Pokud máte pocit, že si na Vánoce potřebujete půjčit a nevidíte jiné řešení, tak se za námi zastavte. Budeme hledat cestu k Vánocům bez dluhů a stresu. A pokud to nebudou už ty letošní, tak uděláme vše proto, aby to byly ty další.

Krásné prožití svátků Vánočních a úspěšný start do nového roku.
 
janaspackova.png
Jana Špačková
                                                                                                                                              
Nejnovější články z této rubriky

V poslední době se na nás z ekonomiky a z finančních trhů žene jedna špatná zpráva za druhou. Namátkou se jedná o obrovský nárůst cen energií z důvodu výpadku dodávek ruského plynu a ropy, dále se jedná o vysokou inflaci. Často dostávám otázku, jestli se akcie ještě někdy vzpamatují. Jednoduchá odpověď je, že ano. .... celý článek

Noviny neustále píší o recesi v ekonomice, ale co nás tedy čeká a proč. A jak se k tomu postavit? celý článek

Růst spotřebitelských cen je dnes strašákem pro spoustu z nás. V tomto článku se vám pokusím popsat, jaké jsou dle mého názoru, příčiny této velké inflace a navrhnout řešení jak se před ní chránit. celý článek