Proč si nepůjčovat na Vánoce

17. 11. 2021 | Jak na finance
Někteří Vánoce považují za nejkrásnější čas v roce, stejně jako já, ale jiní je prožívají ve stresu a bez peněz. Mnoho Čechů se pak kvůli dárkům klidně zadluží, a to částkami přesahujícími i deset tisíc korun.

Plné výlohy blýskavého zboží a splátkového prodeje snad v každém obchodě zlákají každý rok desetitisíce Čechů, aby splnili svým blízkým jejich přání. Udělají to ale tím nejméně vhodným způsobem – pomocí půjček nebo splátkových prodejů. Častokrát nevědomky nastartují spirálu, která vyvrcholí tím, že každé další Vánoce jsou chudší.
 
Za běžných okolností se většina z nás snaží v životě jednat racionálně. Nakupujeme jen to, co potřebujeme a za co nejlepší cenu. Vánoce jsou často pro finančně gramotné jedince anomálií. Nakupujeme to, co nepotřebujeme, v ten nejméně vhodný čas a za předražené ceny.
Vánoce nejenže zatíží naše žaludky, ale výraznou měrou se dotknou i rodinného rozpočtu, který vlivem konzumu jde mnohdy i do mínusu. Lidé propadají komerčním tlakům a snaží se o Vánocích dostát různým požadavkům a koupit ty nejlepší dárky a to klidně i na dluh. Bohužel půjčené finance většinou padnou na spotřební zboží a řada dlužníků část peněz vynaloží také na dekorace a jídlo. Mít vánočně vyzdobenou domácnost a na stole všechno dosyta a ve většině případů i nadbytek, je pro Čechy čím dál důležitější.
 
Proč ale půjčka na dárky není dobrý nápad?
 
  1. Nepřeplácet životnost! Dárky opadnou, ale úvěr je nutné splácet dál i v novém roce
  2. Neriskovat exekuci! Bohužel se najde řada Čechů, kteří kvůli vánočním dárkům zůstali bez domova nebo v insolvenci.
  3. Nejednat unáhleně! Půjčku na dárky obvykle lidé sjednávají v obchodních centrech pod tlakem „výhodné akce“
  4. Nemyslet pouze na současnost! O Vánocích se Češi snadno nechávají strhnout atmosférou vánočních svátků a zapomínají na budoucnost.
 
Dalším závažným důvodem půjček v předvánočním období jsou naopak mimořádné výdaje, na které kvůli útratě za dárky a ostatní vánoční nákupy nezbylo. Nejen v současné ekonomické situaci je velmi nerozumné zadlužovat se kvůli zbytečnostem. Je třeba prakticky zvážit a spočítat, kolik nás vánoční svátky stojí a nový rok začít předsevzetím o tvorbě finančních rezerv.
Nevěřte na zázraky a nepokoušejte štěstí, ani kouzlo Vánoc vás nezachrání před nezodpovědným zadlužením. Navíc pamatujte, že i z malé půjčky mohou narůst dluhy obřích rozměrů.

Půjčka na Vánoce není nikdy výhodná! Melancholické nálady o Vánocích využívají všichni poskytovatelé půjček. Banky i nebankovní společnosti přiznávají, že před Vánoci naroste objem půjček až o jednu čtvrtinu oproti zbytku roku. To znamená, že na Vánoce si vždy připraví propracovaný marketing, jak lidem vnutit půjčku. Nenechte se ovlivnit a zůstaňte stát nohama pevně na zemi. 
Pokud máte pocit, že si na Vánoce potřebujete půjčit a nevidíte jiné řešení, tak se za námi zastavte. Budeme hledat cestu k Vánocům bez dluhů a stresu. A pokud to nebudou už ty letošní, tak uděláme vše proto, aby to byly ty další.

Krásné prožití svátků Vánočních a úspěšný start do nového roku.
 
janaspackova.png
Jana Špačková
                                                                                                                                              
Nejnovější články z této rubriky

Půjčit, či nepůjčit před Vánocemi? Toť otázka, kterou si položí jistě každý z nás. Pojďme se blíže podívat na možnosti, které se nám před Vánocemi naskýtají a jaké jsou s nimi spojená rizika. celý článek

Koronavirus - panika nebo investiční příležitost? celý článek

Investice do nájemního bytu má jedno poměrně zásadní specifikum oproti finančním investicím například do podílových fondů. Tímto specifikem je koncentrace kapitálu a tím i rizika pouze na jednu kartu. Je to podobné, jako byste ve fotbale vsadili na to, že ligu mistrů UEFA vyhraje váš oblíbený fotbalový klub (například FC Barcelona) oproti variantě vsadit si na to, že vyhraje některý z širší skupiny klubů (například FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Manchester City a na doplnění třeba Juventus Turín a Bayern Mnichov). V prvním případě máte velkou šanci, že to nevyjde, ve druhém případě rozkládáte riziko a zvyšujete svoje šance na úspěch. S tím souvisí fakt, že v prvním případě dostanete v sázkové kanceláři vyšší kurz než ve druhém případě. Takže s vyšším rizikem přichází možnost vyššího výnosu. celý článek