Prevence rizik

Pokud existují, a věřte, že existují, v našem životě nějaká rizika, máme v základu dvě možnosti, jak s nimi pracovat. Buďto prevencí, aby dopad v případě problému byl co nejnižší nebo vůbec nic nepříjemného nenastalo. Nebo je řešení represe, tedy až situace nastane, budu ji řešit.

I stát nebo hasiči mají takzvané preventivní plány řešení rizik. Můžeme říct, že je prevence vždy lepší než řešení následků. To, s čím byste měli začít je, že si vezmete svá rizika a zeptáte se sami sebe a svého finančního poradce, jaké jsou možnosti snížení potenciálního negativního dopadu.

Snížíte například pravděpodobnost obdržení pokuty za rychlou jízdu tím, že prostě budete dodržovat předpisy. Totéž se nám děje dlouhodobě v běžném životě třeba u zdraví. Snížíte pravděpodobnost toho, že budete nemocní, když nebudete běhat v mrazu a sněhové vánici v triku a žabkách. Nebo hrozbu rakoviny plic výrazně snížíte, když nebudete kouřit. Preventivní opatření jsou často levnější než represivní cesty.

Druhá cesta může být, že snížíte finanční dopad rizika. Tady se to dělá velmi obtížně. Znamená to udělat opětření dopředu, aby dané riziko neznamenalo takový průšvih. Například doma můžeme mít požární hlásič, který nám dovolí dřív zavolat hasiče a dřív požár uhasit a celková škoda nemusí být nutně tak vysoká. Stejné je to se snížením doby trvání. Při povodních může být dům pod vodou, přijedou hasiči a čerpají vodu, aby snížili dobu trvání rizika vody v domě.

Jak řešit rizika na úrovni represe? To si povíme příště…
Nejnovější články z této rubriky

Koronavirus - panika nebo investiční příležitost? celý článek

Investice do nájemního bytu má jedno poměrně zásadní specifikum oproti finančním investicím například do podílových fondů. Tímto specifikem je koncentrace kapitálu a tím i rizika pouze na jednu kartu. Je to podobné, jako byste ve fotbale vsadili na to, že ligu mistrů UEFA vyhraje váš oblíbený fotbalový klub (například FC Barcelona) oproti variantě vsadit si na to, že vyhraje některý z širší skupiny klubů (například FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Manchester City a na doplnění třeba Juventus Turín a Bayern Mnichov). V prvním případě máte velkou šanci, že to nevyjde, ve druhém případě rozkládáte riziko a zvyšujete svoje šance na úspěch. S tím souvisí fakt, že v prvním případě dostanete v sázkové kanceláři vyšší kurz než ve druhém případě. Takže s vyšším rizikem přichází možnost vyššího výnosu. celý článek

Potkal jsem svého kamaráda Martina v Brně na ulici a dali jsme se do řeči o tom, kam jsme se jako kancelář posunulu. Navštívil nás před pár lety a byl hodně překvapený, co je nového. Poslechněte si to také. celý článek