Odborné vzdělání jako konkurenční výhoda

Občas se setkám s dotazem, co znamenají ta tři písmenka, která mám za jménem, zkratka EFA. Znamená to v překladu evropský finanční poradce. Tedy mezinárodní evropský certifikát, který stvrzuje, že jsem prošel naprosto nezávislým odborným posuzováním, prozkoušením svých znalostí a dovedností. Zároveň to s sebou nese požadavek na přidružení se k určitým etickým a morálním zásadám a ke skupině poradců, která ten certifikát má. Zároveň to pro mě znamená povinnost pravidelně se vzdělávat a doškolovat. K čemu to všechno je?

V okamžiku, kdy jste v našem oboru nováček a neumíte nic, tak vlastně všechno stavíte na důvěře svého okolí ve vaši osobnost. To stačí v době, kdy se pohybujete mezi svými blízkými a známými, protože tam prostě apriorní důvěra stačí. Čím víc se posouváte k dalším méně známým klientům, dostáváte se do neznámých vod a setkáváte se s neznámými lidmi, tak jenom krásný modrý oči, nažehlený oblek, dobře uvázaná kravata a sebevědomé vystupování k úspěchu nestačí. Může to na nějakou dobu být vyhovující, ale čím budete v oboru dýl, tím spíš zjistíte, že potřebujte mít něco navíc, potřebujete mít přidanou hodnotu. Tou přidanou hodnotou je v současnosti právě ona odbornost.

Můžete si říct, vždyť strýček Google a teta Wikipedie ví všechno líp a najdu všechno líp než běžný člověk. To máte naprostou pravdu. Dokonce se dnes diskutuje velmi o roboadvisor, neboli robotických radách, kdy si člověk dokáže přes srovnavač poptat ten nejlepší produkt. Srovná hromadu parametrů a je vyřešeno. Na našem trhu máme takových srovnavačů hned několik, ať už je to klik.cz na povinné ručení nebo toppojištění.cz, případně portál pro klienty společnosti Partners. Je jich poměrně hodně a na rovinu říkám, že proti těmto srovnavačům nemá smysl bojovat. Naopak je při své práci často využívám, protože mi opravdu dokáží porovnat obrovské množství parametrů v reálném čase velmi rychle. To normální člověk nikdy nezvládne. Problém všech těchto vyhledávačů souvisí s něčím jiným. A to, jaká vstupní data zadat. Problémem je, jak zní ta otázka. To je právě to, kdy nikdo na světě nemůže nahradit člověka.

V konečném důsledku zjistíte, že dnešní trh už není plný špatných produktů, naopak si troufnu tvrdit, že dnes už je díky konkurenci a posunu trhu většina produktů spíš z kategorie těch dobrých. To, v čem mají lidé reálně problém, je, že většina těch produktů je špatně použitých nebo nastavených a to za vás robot nebo internet nikdy nevyřeší. Na to potřebujete finančního poradce. Aby uměl poradce položit správně otázku a aby dokázal správně definovat, co vlastně potřebujete, jaký produkt je pro vás ten správný a jak jej správně nastavit. Právě na tohle potřebuje odborné vzdělání. Proto dnes certifikát EFA považuji za zásadní konkurenční výhodu, protože mi umožňuje se správně zeptat, protože vím, na co se zeptat, jelikož vím, jak to má fungovat a na základě toho jsem schopen využít efektivně srovnávací nástroje z finančního trhu.

A co vy? Jaký je váš finanční poradce? Je odborný? Má takový mezinárodní certifikát? A vy, jako finanční poradci, uvažovali jste, že si uděláte mezinárodní certifikát EFA? Co vy na to?
Nejnovější články z této rubriky

Koronavirus - panika nebo investiční příležitost? celý článek

Investice do nájemního bytu má jedno poměrně zásadní specifikum oproti finančním investicím například do podílových fondů. Tímto specifikem je koncentrace kapitálu a tím i rizika pouze na jednu kartu. Je to podobné, jako byste ve fotbale vsadili na to, že ligu mistrů UEFA vyhraje váš oblíbený fotbalový klub (například FC Barcelona) oproti variantě vsadit si na to, že vyhraje některý z širší skupiny klubů (například FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Manchester City a na doplnění třeba Juventus Turín a Bayern Mnichov). V prvním případě máte velkou šanci, že to nevyjde, ve druhém případě rozkládáte riziko a zvyšujete svoje šance na úspěch. S tím souvisí fakt, že v prvním případě dostanete v sázkové kanceláři vyšší kurz než ve druhém případě. Takže s vyšším rizikem přichází možnost vyššího výnosu. celý článek

Potkal jsem svého kamaráda Martina v Brně na ulici a dali jsme se do řeči o tom, kam jsme se jako kancelář posunulu. Navštívil nás před pár lety a byl hodně překvapený, co je nového. Poslechněte si to také. celý článek