Jaké jsou možnosti eliminování rizik?

18. 10. 2016 | Jak na finance

Minule jsme se bavili o tom, jak rizika řešit formou prevence. Dnes se pobavíme o tom, jak se dají řešit, když nastanou.

Máme v zásadě tři základní možnosti:
  1. Vyřešíme situaci sami pomocí rezerv, vlastnímu schopnostmi, úpravou životního stylu, kapitálem.
  2. Přeneseme riziko na někoho dalšího. Rodina, stát, církev. Například úřad práce je vlastně přenos rizika při ztrátě zaměstnání. Nebo třeba starobní důchod. Člověk, který jej pobírá, je příliš starý na to, aby se o sebe staral a tudíž se o něj nějakým způsobem stará stát.
  3. Zaplatit někomu, že za vás riziko převezme. Neboli mít pojištění.

Rozdíl:
  1. Nejlevnější je řešení rizik z vlastních rezerv nebo kapitálu. Máte je vždy k dispozici, jsou anonymní, a pokud riziko nenastane, máte možná i zhodnocenou rezervu a tím pádem volné finanční prostředky na stáří.
  2. Při přenosu rizika na někoho dalšího neseme další riziko, že ta třetí strana o tom neví a nejste schopni ovlivnit podmínky a velikost pomoci, kterou dostanete. Pokud víme, že přijdou povodně, nemůžeme předpokládat, že nám všichni pomohou.
  3. Funguje tak, že platíte pojistné, pak se něco stane, vy část peněz dostanete, což pokryje nutnou dobu pro znovuobnovení rovnováhy a platíte dál. Pokud se nic dalšího nestane, tak jste peníze takříkajíc spláchli do kanálu, protože zpět je nedostanete. Je to jednoznačně nejdražší varianta z dlouhodobého hlediska. Každá pojišťovna je totiž založena za účelem zisku. A tím pádem má každá pojišťovna dobře spočítáno, že přijde do kasičky víc na pojistném od klientů, než vyplatí na pojistných plněních.
Neříkám, že pojištění je špatné. Je potřeba však vědět, jak s ním pracovat. Pokud riziko nedokážu vyřešit prevencí a řeším ho represí, měl bych uvažovat, jaký je finanční dopad daného rizika? Kterou z variant pro mne bude nejlepší použít? U pojištění bývá riziko obvykle velké.

Vyřešit riziko na úrovni prevence vyžaduje občas investici, snahu, úsilí předtím, než riziko nastane. Často to znamená výdaj, jednorázový náklad a potom už časti neplatíte nic. Krátkodobě je tedy prevence dražší, protože se stane, že riziko nenastane a proto máme pocit, že jsme peníze vyhodili z okna. Musíme si tedy uvědomovat, že rizika, na která se preventivně připravujeme, nejsou jen naše výmysly, ale skutečné situace, které mohou do našeho života přijít. Dlouhodobě se nám mohou tyto jednorázové nebo krátkodobé investice velmi dobře vrátit.

Správný finanční poradce a Vy byste měli společně uvažovat o tom, která rizika je skutečně potřeba pojišťovat a která se dají řešit rezervou. A naopak, na která rizika už rezerva nestačí.

Jak řešíte Vy svá rizika?
Nejnovější články z této rubriky

Koronavirus - panika nebo investiční příležitost? celý článek

Investice do nájemního bytu má jedno poměrně zásadní specifikum oproti finančním investicím například do podílových fondů. Tímto specifikem je koncentrace kapitálu a tím i rizika pouze na jednu kartu. Je to podobné, jako byste ve fotbale vsadili na to, že ligu mistrů UEFA vyhraje váš oblíbený fotbalový klub (například FC Barcelona) oproti variantě vsadit si na to, že vyhraje některý z širší skupiny klubů (například FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Manchester City a na doplnění třeba Juventus Turín a Bayern Mnichov). V prvním případě máte velkou šanci, že to nevyjde, ve druhém případě rozkládáte riziko a zvyšujete svoje šance na úspěch. S tím souvisí fakt, že v prvním případě dostanete v sázkové kanceláři vyšší kurz než ve druhém případě. Takže s vyšším rizikem přichází možnost vyššího výnosu. celý článek

Potkal jsem svého kamaráda Martina v Brně na ulici a dali jsme se do řeči o tom, kam jsme se jako kancelář posunulu. Navštívil nás před pár lety a byl hodně překvapený, co je nového. Poslechněte si to také. celý článek