Inflace, recese a akciové trhy

10. 08. 2022 | Jak na finance

Inflace

 
Dnes bych rád poukázal na to, že růst peněžní zásoby v naší zemi byl způsoben převážně příliš rozdavačnou politikou vlády v době Covidu (2020-2021) a s tím spojeným nárůstem vládního dluhu. ČNB už spíše sklízí následky a snaží se s nimi bojovat. Dá se říct, že se chová naprosto ukázkově a učebnicově, když velmi razantně a rychle zvýšila úrokové sazby. Samozřejmě tím nezkrotí inflaci ze dne na den jako mávnutím kouzelného proutku. Spíše se snaží ovlivnit naše celkové vnímání inflace v delším horizontu. Říká se tomu inflační očekávání. Dokonce existuje i takzvaný horizont měnové politiky (1,5-2 roky), na kterém by měly být zásahy ČNB již patrné v ekonomice. ČNB dělá vše proto, aby současná velmi vysoká inflace brzy ochladla a spadla zpět k 2%. Na obrázku si to můžeme ukázat takto:
Inflace,-recese-a-akciove-trhy_1.jpg

Centrální banka se totiž snaží o to, aby inflace, pokud je již vysoká, nebyla vysoká dlouho. Pokud by totiž vysoká inflace přetrvávala, tak by ji všichni již předpokládali a promítali ji do svých požadavků na cenu práce, zboží, surovin a podobně a tím inflaci dále posilovali. Proto se většina ekonomů shoduje na tom, že nejlépe se s inflací bojuje zvýšením úrokových sazeb a tím omezením poptávky po úvěrech. Přesto nárůst úrokových sazeb, prodražování půjček a zvýšení cenové hladiny dopadnou na naši životní úroveň. Naštěstí krátkodobě. Pojďme si to ukázat na dalším obrázku:
Inflace,-recese-a-akciove-trhy_2.jpg
Na tomto obrázku je vidět, že při rostoucí inflaci začnou růst úrokové sazby a ty působí protiinflačně. Proto jsou vyšší úrokové sazby většinou i nějakou dobu po odeznění hlavní inflační vlny a klesají postupně v delším období. V důsledku to znamená dražší úvěry a vyšší náklady na jejich splácení. Dále je vidět, že absolutní růst cenové hladiny je v tomto období rychlejší než reálný růst mezd. Běžně dosahuje inflace hodnoty okolo 2% a reálný růst mezd okolo 5%. Dá se tak říct, že v klidných dobách rostou mzdy rychleji než inflace, což vede k růstu životní úrovně. Bohužel v době vysoké inflace roste rychleji cenová hladina a mzdy rostou až s nějakým zpožděním podle toho, jaká je skutečná minulá inflace, jak ji vláda promítne do růstu minimální mzdy a jak se dohodnou zaměstnavatelé se zaměstnanci. Zaměstnavatelé se snaží růst mezd tlumit, protože jim rostou ostatní náklady a většinou klesá ziskovost, naopak zaměstnanci se snaží, aby nedošlo k poklesu reálné hodnoty jejich mzdy. Výsledek je pak vždy určitým kompromisem. Sečteno a podtrženo je zřejmé, že v době vysoké inflace nás čeká reálný pokles životní úrovně díky dražším dluhům a také díky tomu, že mzdy nerostou tak rychle. Naštěstí to mzdy po zkrocení inflace doženou. Proto bude pokles životní úrovně spíše krátkodobý.
 
 

Recese

 
Recese je stav, kdy klesá výkon ekonomiky dva kvartály po sobě. V době vysoké inflace je recese vždy pravděpodobnější, protože firmám rostou náklady, většinou klesají zisky a zdražují úvěry. Firmy se tak místo na expanzi zaměřují na stabilizaci, omezují investice do nových projektů a obecně se snaží šetřit. Pokles růstu je pak poměrně jasnou věcí a často se stává, že výkon ekonomiky dokonce poklesne. To odpovídá dnešní situaci. V česku například růst úrokových sazeb způsobil propad hypotečního trhu až o 60%, najednou se v případě koupě nemovitosti dá i z něčeho vybírat a v některých lokalitách již dochází k poklesu cen nemovitostí. Je tedy jen otázkou času, kdy česká republika vstoupí do recese. Mimochodem USA je oficiálně v recesi od 1.7.2022. To je krátkodobě samozřejmě špatná zpráva, která jen dokresluje zhoubný vliv inflace na životní úroveň. Na druhou stranu dlouhodobě je recese ozdravný jev, kdy špatné projekty skončí, nefunkční firmy zkrachují a budou nahrazeny jinými lepšími projekty a firmami. Dá se tak říct, že každá recese je zakončena konjukturou, jak si můžeme ukázat na následujícím obrázku.
 
Inflace,-recese-a-akciove-trhy_3.jpg

Recese jsou označeny šedými pruhy a modrá čára představuje růst HDP. Data jsou z USA, protože mají dobře dostupné docela dlouhé časové řady. 
 
 

Stagflace

 
Stagflace je stav, kdy se vysoká inflace zkombinuje se stagnací ekonomiky nebo dokonce její recesí. Takový scénář už jsme historicky zažily v 70 letech minulého století a máme tak dobře popsáno, co se tehdy dělo a jak z toho ven. Proto jsem v tomto ohledu optimista a věřím, že toto náročné období nebude trvat příliš dlouho. Odhaduji tak do konce roku 2023.
 
 

Investice

 
Již od začátku roku sledujeme propad akciových trhů. Není to nic zvláštního s ohledem na to, jak vysoká je inflace, že probíhá válka na Ukrajině a že rostou úrokové sazby. Samotná výše úrokových sazeb má samozřejmě vliv na to, zda investor bude ochoten podstupovat riziko akciových trhů, či nikoliv. Dá se to ukázat na následujícím obrázku: 
Inflace,-recese-a-akciove-trhy_4.jpg

V zelené variantě je vyšší dosažený výnos za stejné riziko a proto je v takovém případě atraktivnější  riziko podstoupit. Naopak pokud rostou úrokové sazby, tak je před vámi rozhodnutí, zda se dál vyplatí toto riziko podstupovat, když to vydělá jen o málo víc. Proto při růstu úrokových sazeb dochází k odlivu investorů a tím dochází k poklesu cen akcií. To vidíme již od začátku roku. Růst úroků má navíc negativní vliv na ekonomiku firem a proto mnohdy dochází i ke krátkodobému poklesu ziskovosti. Dokonce se dá říct, že kurzy akcií jsou v jistém předstihu před ekonomikou jako takovou. Medvědí trh (pokles trhu o více než 20%) tak většinou začíná dříve, než recese a stejně tak dříve končí. V minulosti vidíme, že tomu tak většinou opravdu je. Zejména se podívejte na medvědí trh a recesi kolem roku 1973, protože to je právě to již zmiňované období stagflace. 
Inflace,-recese-a-akciove-trhy_5.jpg

 

Závěr

 
Dočasný pokles životní úrovně je velmi pravděpodobný pro většinu z nás. Proto nepodceňujme roli rezerv a zamysleme se nad tím, které výdaje můžeme případně snížit a jak. Dále nepanikařme, v průběhu podzimu můžeme dále očekávat bombastické titulky o tom, že inflace dosáhla nových a nových rekordních hodnot, můžeme čekat informaci o bezprecedentním zvýšení minimální mzdy od nového roku a stejně tak můžeme očekávat, že Česká republika vstoupí do recese. Všechno to budou nepříjemné zprávy, nicméně je očekáváme a vlastně nám spíše jen potvrdí, že rozumíme tomu, co se děje a že se tato nepříjemná situace přežene. 

Z pohledu investic se stále jedná o krátkodobý propad, který může trvat půl roku nebo taky rok, nicméně to je pro nás příležitost k vhodně zvoleným investicím. Ať už jednorázovým z kapitálu, který nepotřebujeme jako krátkodobou rezervu, nebo naopak ke zvyšování pravidelných investic jakmile začnou růst mzdy.  

V každém případě situaci stále sledujeme a jsme tu pro Vás.
 
 
IMG_0040-(2).png
 
Tomáš Lerch
Nejnovější články z této rubriky

V poslední době se na nás z ekonomiky a z finančních trhů žene jedna špatná zpráva za druhou. Namátkou se jedná o obrovský nárůst cen energií z důvodu výpadku dodávek ruského plynu a ropy, dále se jedná o vysokou inflaci. Často dostávám otázku, jestli se akcie ještě někdy vzpamatují. Jednoduchá odpověď je, že ano. .... celý článek

Noviny neustále píší o recesi v ekonomice, ale co nás tedy čeká a proč. A jak se k tomu postavit? celý článek

Růst spotřebitelských cen je dnes strašákem pro spoustu z nás. V tomto článku se vám pokusím popsat, jaké jsou dle mého názoru, příčiny této velké inflace a navrhnout řešení jak se před ní chránit. celý článek