Vyplatí se sušička?

30. 08. 2017 | Freakonomics
Dnes se lehce nezávazně pobavíme o tak základní lidské potřebě, jako je praní a sušení a případně i žehlení. Je to velmi jednoduché… tedy, vlastně to není vůbec jednoduché. Vezměte si, že dnes v ČR považujeme za naprostý standard automatické pračky. Upřímně řečeno, už bychom si asi ani život bez automatické pračky nedokázali představit. Když si vzpomenu na své dětství, že jsme měli pračku a k tomu ještě ždímačku a prádlo se máchalo ve vaně, klasická stará tratramatka, tak to nejsou příjemné vzpomínky. Nedávno jsem mluvil s jedním kamarádem, který dlouhodobě pobývá v Severní Americe, a tam považují za naprostý standard, že mají nejen pračku ale i sušičku prádla. Já jsem chvíli přemýšlel, že u nás to ještě úplně takový standard není. Jak je to tedy z ekonomického pohledu?

Uvědomil jsem si, že nemít dneska sušičku, je tak trochu plýtvání. Spotřeba sušičky je dneska nula nula nic a upřímně řečeno ta trocha energie, kterou spotřebuje na sušení, je poměrně malá. Bavíme se tím pádem spíše o vstupní investici do nového zařízení do domácnosti (co do místa i financí). Na druhou stranu si uvědomte ten proces, že vezmete mokré prádlo z pračky a jen ho přesypete do sušičky, která většinou stojí nad nebo vedle pračky. Prádlo přemístíte z bubnu do bubnu, zavřete dveře, zapnete program a je vyřešeno. Celý ten úkon trvá maximálně 30 vteřin.

Teď si uvědomte, tu stejnou pračku prádla vzít někam na balkón nebo do sušárny. Případně někde v bytě do trochy volného prostoru a teď to všechno rozvěsit a srovnat. Kolik vám to zabere času? Jediné dilema je, jestli se vám radši vyplatí pořídit sušičku a ušetřit svůj čas, protože váš čas je hodnotnější v dlouhodobém efektu, než cena té sušičky.

Tím se dostáváme k té zásadnější otázce. Abyste toto mohli rozhodnout, musíte mít spočítané, kolik peněz vás stojí hodina vašeho času, abyste byli schopni rozhodnout, jestli se sušička vyplatí nebo ne. Vlastně se od sušení prádla a sušičky dostáváme k zásadnější otázce. Jak cenný a jak drahý je váš čas a co ve svém čase děláte?

Zhodnocení času, toho co v něm děláte, je důležité minimálně ze dvou aspektů. Za prvé, jestli by pro vás nebylo lepší místo věšení prádla na šňůru vydělávat peníze, a tím se vám vlastně ta sušička zaplatí. Nebo investovat do sušičky proto, abyste ten čas, který netrávíte věšením prádla, mohli strávit s rodinou, přáteli, s dětmi.

Co vy na to? Pořídíte si sušičku? My to máme v plánu..
Nejnovější články z této rubriky

Minule jsme se bavili o tom, že odbornost je přidanou hodnotou, ba až konkurenční výhodou. Dnes se podíváme, proč je odbornost tak zásadní a poodhrneme závoj z křišťálové koule budoucnosti. Podíváme se, jak to bude s naším oborem v dalších letech. celý článek

Jedno z běžných dilemat finančních poradců. Zejména ve velkých poradenských sítích jako je Partners, Fin centrum a další, se říká, že to nejdůležitější, co musíme zajistit, je, abychom byli opakovatelní. Zejména v okamžiku, kdy budujeme systém, který má poskytovat službu finančního poradenství stovkám tisíců lidí, musí stát na opakovatelnosti. Ale zároveň se říká, že v naší práci máme být kreativní. To jde tak trochu proti sobě. Opakovatelnost, dalo by se říct šablonovitost, je v téměř kontrastu proti slovu flexibilita, individualita nebo kreativita. Jak to spojit dohromady? celý článek

Vyplatí se sušička?

30. 08. 2017

Dnes se lehce nezávazně pobavíme o tak základní lidské potřebě, jako je praní a sušení a případně i žehlení. Je to velmi jednoduché… tedy, vlastně to není vůbec jednoduché. Vezměte si, že dnes v ČR považujeme za naprostý standard automatické pračky. Upřímně řečeno, už bychom si asi ani život bez automatické pračky nedokázali představit. Když si vzpomenu na své dětství, že jsme měli pračku a k tomu ještě ždímačku a prádlo se máchalo ve vaně, klasická stará tratramatka, tak to nejsou příjemné vzpomínky. Nedávno jsem mluvil s jedním kamarádem, který dlouhodobě pobývá v Severní Americe, a tam považují za naprostý standard, že mají nejen pračku ale i sušičku prádla. Já jsem chvíli přemýšlel, že u nás to ještě úplně takový standard není. Jak je to tedy z ekonomického pohledu? celý článek