Klíčky nebo šalinkarta?

13. 07. 2015 | Freakonomics

Nedávno jsem se chystal k cestě do kanceláře, sbalil do tašky notebook, oblékl oblek, uvázal kravatu, dopil ranní kávu a už jsem si šel obouvat boty, když se na mě moje žena podívala a zeptala se, co blbnu, že mám ještě čas. Odpověděl jsem jí, že jsem počítal s tím, že pojedu do kanceláře městskou hromadnou, protože se mi nechce v centru parkovat a kvůli dvěma schůzkám plýtvat benzínem. Po velmi krátkém a příjemném rozhovoru jsem svoje rozhodnutí přehodnotil, vzal do náruče svoji dceru a o dvacet minut později jsem autem odjel do kanceláře. Otázka zní: Jsem pod pantoflem nebo za tím stála racionální ekonomická úvaha?

Nejsem pod pantoflem. Samozřejmě jsem hlavou  rodiny. A moje žena jako správný krk tou hlavou obratně hýbe. Dost vtípků, teď vážně. Za celou situací stojí rozdílné vnímání toho, co je racionální a maximalizuje užitek. Mikroekonomie nás učí, že každý z nás se snaží chovat racionálně a maximalizovat svůj užitek. Užitkem se myslí dobrý pocit z užívání a spotřeby ekonomických statků. Tento dobrý pocit má ovšem každý z nás z něčeho jiného a dokonce i u každého z nás se podněty, které způsobují dobré pocity, mění. Proto je důležité si vždy uvědomit, jaké faktory měly na konkrétní rozhodnutí vliv. Pojďme si tedy rozebrat moje dilema:

Cesta tam a zpět městskou hromadnou trvá asi 80 minut, autem včetně parkování 40 minut. Cestou tam a zpět autem tak ušetřím 40 minut času. Náklady na cestu autem jsou vzhledem ke vzdálenosti asi 36 korun.

Již dávno jsem se naučil v autobusech číst knížky a odborné články, takže místo 80 minut ztraceného času na jednu cestu se jedná o 80 minut studijního času, který je pro mě osobně poměrně vzácný. Čekal jsem, že cestou do kanceláře a z kanceláře budu číst knížku. Aktuálně jsem měl rozečteného Globálního Minotaura od Janise Varufakise, který je v současnosti ministrem financí Řecka. Teď už vlastně pár dní není.  Na četbu jsem se těšil a s dobrým pocitem z ušetřených peněz za cestu autem, jsem se chystal na cestu autobusem.

Moje žena ví, že hodně čtu a vzdělávám se a dokázala pochopit moje úvahy, které vedly k volbě cesty autobusem. Nicméně z jejího pohledu vypadá dilema trochu jinak. Posledních devět let mého podnikání mi dělá asistentku. Dokonce tvrdím, že bez jejích administrativních schopností už bych asi nepodnikal. S narozením naší dcerky Terezie musela samozřejmě zvolnit pracovní tempo, což se projevilo tím, že jsem se začal s administrativou prát sám. Určitě už jste si domysleli, že to nedopadlo nejlépe. Proto jsme došli k tomu, že když jsem doma, tak jsem tatínek na rodičovské dovolené a až odejdu na jednání, tak se z mojí ženy stane maminka na rodičovské. Proto je pro mě každý okamžik, kdy moje žena sedí u počítače a rve se s tou neuvěřitelnou hydrou jménem administrativa, velmi vzácný. Takže tehdy ráno to moje žena vnímala tak, že 40 minut na cestách navíc je čas, kdy mi nemůže pomoct s prací a tento čas nás v konečném důsledku stojí víc peněz než 36 korun za benzín. A četbu si můžu nechat na večer do postele ke sklence vína, kterou si v autobuse nedám. 

Potud chladně racionální pohled. O tom samozřejmě můžeme vést diskusi. Stejně tak můžeme diskutovat o ekologickém hledisku nebo možnosti, že v autobusu potkám někoho známého a objeví se nečekaná příležitost. Aspektů k vyhodnocení bychom určitě našli mnohem víc, ale když mě ta naše malá modrooká zrzka zatahala za nohavici, tak mi bylo i bez těch pár vět s mojí ženou jasné, že pojedu autem.

 

Nejnovější články z této rubriky

Minule jsme se bavili o tom, že odbornost je přidanou hodnotou, ba až konkurenční výhodou. Dnes se podíváme, proč je odbornost tak zásadní a poodhrneme závoj z křišťálové koule budoucnosti. Podíváme se, jak to bude s naším oborem v dalších letech. celý článek

Jedno z běžných dilemat finančních poradců. Zejména ve velkých poradenských sítích jako je Partners, Fin centrum a další, se říká, že to nejdůležitější, co musíme zajistit, je, abychom byli opakovatelní. Zejména v okamžiku, kdy budujeme systém, který má poskytovat službu finančního poradenství stovkám tisíců lidí, musí stát na opakovatelnosti. Ale zároveň se říká, že v naší práci máme být kreativní. To jde tak trochu proti sobě. Opakovatelnost, dalo by se říct šablonovitost, je v téměř kontrastu proti slovu flexibilita, individualita nebo kreativita. Jak to spojit dohromady? celý článek

Vyplatí se sušička?

30. 08. 2017

Dnes se lehce nezávazně pobavíme o tak základní lidské potřebě, jako je praní a sušení a případně i žehlení. Je to velmi jednoduché… tedy, vlastně to není vůbec jednoduché. Vezměte si, že dnes v ČR považujeme za naprostý standard automatické pračky. Upřímně řečeno, už bychom si asi ani život bez automatické pračky nedokázali představit. Když si vzpomenu na své dětství, že jsme měli pračku a k tomu ještě ždímačku a prádlo se máchalo ve vaně, klasická stará tratramatka, tak to nejsou příjemné vzpomínky. Nedávno jsem mluvil s jedním kamarádem, který dlouhodobě pobývá v Severní Americe, a tam považují za naprostý standard, že mají nejen pračku ale i sušičku prádla. Já jsem chvíli přemýšlel, že u nás to ještě úplně takový standard není. Jak je to tedy z ekonomického pohledu? celý článek