Je pravda, že stát drtí matky na mateřské vysokými daněmi?

09. 03. 2017 | Freakonomics

Zdroj, který komentujeme je po kliknutí sem.

Celý článek začíná tím, že máme velmi nízký podíl pracujících matek s dětmi do 6 let. Jsou uvedeny 2 důvody proč to tak je: málo jeslí a školek a zdanění. Myslím, že existuje ještě třetí mnohem zásadnější důvod, a to je vícečetné rodičovství. Resp. stav, kdy má matka jedno dítě ve věku 3 – 6 let a zároveň je na rodičovské dovolené s druhým dítětem ve věku 0 až 3 roky. A to nemluvím o tom, že tento stav se může řetězit. Mám kamarádku, která má již 5 dětí (nejstarší 12 a nejmladší 1 rok) a za celých posledních 12 let – světe div se – nepracovala. Takže ta statistika je už na startu pochybná, pokud toto není očištěno. V článku odkaz na zdrojová data není, takže se to nedá nijak ověřit. Hypotéza, která mě napadá, je to, že v ostatních zemích je větší podíl žen, které mají jen 1 dítě a tím pádem se poté vracejí do práce. Kdežto u nás, na Slovensku a v Maďarsku, je větší podíl žen, které buď nemají děti vůbec, nebo jich naopak mají víc po sobě.

Divím se, že nedostatek mateřských školek a jeslí nestál autorovi článku za hlubší komentář, protože existuje poměrně velká řada soukromých (a z vlastních zdrojů placených) školek, jejichž kapacita je dostatečná. A zde přichází ke slovu ekonomie – vyplatí se mi dát dítě do soukromé školky za cca 10.000,- Kč měsíčně, když já sám vydělávám 10.000,- Kč? No to je šul nul, takže na to prdím a radši budu s prckem doma. Pokud je ovšem situace taková, že mě školka bude stát 10.000,- Kč a vydělám 25.000,- Kč, tak jsem pořád 15.000,- Kč v plusu, i když odvedu něco na daních. Mimochodem školkovné je odpočitatelná položka ze základu daně, takže argumentovat tím, že se mi to kvůli zdanění nevyplatí je přinejmenším zavádějící. Přesné výpočty by se musely nasimulovat, takže to berte spíše jako vyjádření mojí domněnky a řádový kvalifikovaný odhad. Takže z tohoto pohledu je celý argument o tom, že příčinou nízkého podílu pracujících matek z malými dětmi v populaci je nedostatek školek, pravděpodobně mylný.

Zdanění – celý článek se točí kolem kosmetických úprav ve zdanění matek. Přitom je poměrně přirozené, že když je matka doma s dítětem na rodičovské a nepracuje, tak si manžel uplatní jak slevu na dani za vyživovanou osobu, tak daňový bonus za dítě. Kdyby slevu na dani využívala manželka na rodičáku, tak ona sama nezaplatí nic, ale manžel zaplatí až o 24.840,- Kč víc. A to přece racionálně smýšlející člověk neudělá. U daňových bonusů na dítě je situace taková, že je většinou uplatňuje pracující otec, protože za něj DPFO zpracuje zaměstnavatel, kdežto když by si je uplatňovala manželka na rodičáku, tak si musí DPFO podávat sama. Takže důvod, proč si bonusy uplatňují pracující otcové je prostě v jednoduchosti procesu. Z pohledu zaplacené daně je to totiž naprosto jedno. Z toho plyne i to, že po návratu ženy z rodičáku do práce naprosto není problém, aby si děti začala uplatňovat ona a manžel ne. Všechny čísla v druhé části článku by se tak jen genderově prohodila. Nicméně se opět dostává ke slovu jednoduchost – proč měnit to, kdo si děti uplatňuje, když je na to zaměstnavatel otce zvyklý. Změna osoby, která si uplatňuje bonus na děti je sice poměrně jednoduchá, ale přesto nevidím jediný důvod, proč bych měl ztratit, byť jen jednou minutu života něčím, co nepřinese žádný efekt. Celkové zdanění rodiny se tím prostě nezmění.

Nízký podíl otců na MD. To je jeden z mála argumentů, který by v debatě o znevýhodnění žen po RD obstál. Ten, kdo kontinuálně chodí do práce a nemá karieru přerušenou několika lety na RD, prostě statisticky častěji utrpí karierní postup nebo navýšení příjmů. Proto jsou matky po RD znevýhodněny – prostě jim chybí několik let karierního rozvoje. Zdanění v tom nehraje žádnou roli. Zdanění je jedna z mála věcí, kde jsme genderově korektní. Pohlaví daňového poplatníka na metodiku výpočtu daně nemá žádný vliv. Jakýkoliv zásah do této metodiky by pravděpodobně zvedl vlnu feminismu nebo šovinismu a pravděpodobně by byl napaden u ústavního soudu, protože máme před zákonem zaručenu rovnost pohlaví.

Pokud by mělo dojít ke zvýšení podílu pracujících žen s malými dětmi, tak by bylo potřeba udělat následující:

  • umožnit práci z domova,
  • rozvíjet firemní školky,
  • umět pracovat z částečnými úvazky a nepravidelnou pracovní dobou.

Všechny tyto možnosti moc současný zákoník práce neumí a ministryně přerozdělování od schopných k neschopným se dokonce to, co funguje snaží zregulovat a de facto zrušit. Viz navrhovaná regulace práce z domova, kvůli které chtějí někteří zaměstnavatelé tuto možnost zrušit.

Nejnovější články z této rubriky

Minule jsme se bavili o tom, že odbornost je přidanou hodnotou, ba až konkurenční výhodou. Dnes se podíváme, proč je odbornost tak zásadní a poodhrneme závoj z křišťálové koule budoucnosti. Podíváme se, jak to bude s naším oborem v dalších letech. celý článek

Jedno z běžných dilemat finančních poradců. Zejména ve velkých poradenských sítích jako je Partners, Fin centrum a další, se říká, že to nejdůležitější, co musíme zajistit, je, abychom byli opakovatelní. Zejména v okamžiku, kdy budujeme systém, který má poskytovat službu finančního poradenství stovkám tisíců lidí, musí stát na opakovatelnosti. Ale zároveň se říká, že v naší práci máme být kreativní. To jde tak trochu proti sobě. Opakovatelnost, dalo by se říct šablonovitost, je v téměř kontrastu proti slovu flexibilita, individualita nebo kreativita. Jak to spojit dohromady? celý článek

Vyplatí se sušička?

30. 08. 2017

Dnes se lehce nezávazně pobavíme o tak základní lidské potřebě, jako je praní a sušení a případně i žehlení. Je to velmi jednoduché… tedy, vlastně to není vůbec jednoduché. Vezměte si, že dnes v ČR považujeme za naprostý standard automatické pračky. Upřímně řečeno, už bychom si asi ani život bez automatické pračky nedokázali představit. Když si vzpomenu na své dětství, že jsme měli pračku a k tomu ještě ždímačku a prádlo se máchalo ve vaně, klasická stará tratramatka, tak to nejsou příjemné vzpomínky. Nedávno jsem mluvil s jedním kamarádem, který dlouhodobě pobývá v Severní Americe, a tam považují za naprostý standard, že mají nejen pračku ale i sušičku prádla. Já jsem chvíli přemýšlel, že u nás to ještě úplně takový standard není. Jak je to tedy z ekonomického pohledu? celý článek