V době nízkých úrokových sazeb a minimální inflace bylo jedno, kde je uložena vaše železná rezerva. Bez ohledu na to, zda se jednalo o spořicí účet či termínovaný vklad, nemělo to významný dopad na zhodnocení vašich peněz. Nicméně situace se výrazně změnila v důsledku vysoké inflace a rychlého růstu úrokových sazeb. Tam, kde vás pomalá 2 % inflace dříve netrápila, protože bylo důležité mít peníze kdykoliv k dispozici, tak při dvojciferné inflaci nutně přichází otázka, zda ztrácet kupní sílu peněz a mít je vždy k dispozici, nebo se vzdát jejich okamžité dostupnosti a alespoň částečně vliv inflace brzdit.
Díky růstu základní sazby ČNB se sazby na spořicích účtech zvýšily až na 5 %. Bohužel tyto sazby platí obvykle pouze do určité výše vkladu a úroky jsou hrubé, takže z nich odvádíte státu 15 % daň z výnosu. Přitom peníze, které slouží jako rezerva, se nečerpají nijak zvlášť často, minimálně ne denně. Právě na této myšlence jsou postaveny fondy krátkodobých investic, jako je například
Partners Rezerva.
V zásadě se všechny peníze investorů uloží u ČNB (jako nutný mezičlánek slouží bankovní instituce aobecně mezibankovní trh) s očekávaným výnosem ve výši 2T REPO sazby, která je momentálně 7 %ročně. Toto zhodnocení přijde do fondu, který ho připíše klientům prostřednictvím nárůstu cen podílových listů. Nedochází k výplatě úroků a výnosy nejsou zdaněny. Fond si samozřejmě vezme a svoji práci předem stanovenou odměnu ve výši management fee, která činí 0,5 % ročně. V závěru klient zaznamená nárůst hodnoty přibližně o 6,5 % ročně, připisovaný týdně, s tím, že případné daňové povinnosti leží na něm. Tato daňová povinnost funguje tak, že pokud během jednoho roku vyberete nejvýše 100.000 Kč nebo vybíráte investice starší tří let, daň neplatíte. Pokud tedy rezervu nepotřebujete využít po dobu tří let, nebo ji potřebujete využívat jen do výše 100.000 Kč ročně, tak můžeme říci, že reálný výnos činí 6,5% ročně. I při zaplacení daně je výnos stále 5,525 %. Oproti tomu na spořicím účtu získáte hrubý výnos 5 % (marže banky je viditelně vyšší), který je navíc okamžitě zdaněn 15 % daní, takže čistý výnos činí 4,25 % ročně. Pokud jde o riziko, jsou obě možnosti srovnatelné, protože v obou případech je riziko přeneseno na stát buď přes fond pojištění vkladů, nebo tím, že za vklady ručí ČNB.
Rozdíl spočívá pouze v dostupnosti prostředků, kde jsou na spořicím účtu obvykle dostupné do druhého dne, zatímco u podílových fondů krátkodobých investic do týdne. Takže závěrečná otázka zní, zda se vám vyplatí omezit dostupnost peněz z jednoho dne na týden za 1,3-2 % ročně?
.png.aspx?width=160&height=160)
Tomáš Lerch