Proč jsem EFA a co to mým klientům přináší

Proč EFA?
Když jsem se dozvěděl o certifikátu EFA, tak jsem si říkal, že jej nepotřebuji, protože už se ve financích pohybuji 6 let, učím matematiku a statistiku na vysoké škole a obecně mám ve financích přehled. Poté jsem si uvědomil, že dovednosti, které mám, nijak nejsou navenek vidět. Byl jsem jeden z mnoha finančních poradců v České republice a to, že umím něco navíc oproti ostatním, nikdo nevidí a nemůže poznat. To mě dovedlo k myšlence, že certifikát EFA chci získat proto, že je to reálné potvrzení mých schopností a dovedností.

V té době jsem si bláhově myslel, že financím rozumím, jsem odborník a nemá mě co překvapit. Získání certifikátu EFA jsem tedy považoval spíše za formální potvrzení svých dovedností. Realita byla samozřejmě trochu jiná. V rámci přípravy ke zkouškám jsem velmi rychle dostudoval oblasti, které jsem do té doby znal spíše povrchně a začal si uvědomovat souvislosti mezi financemi a dalšími obory jako je právo nebo daňová problematika. Po zkouškách a zejména po první konferenci EFPA ČR jsem si naplno uvědomil, že i když se můžu formálně zařadit mezi elitu finančních poradců v naší zemi, tak vlastně pořád ještě nic neumím a nemám téměř žádné zkušenosti. Po šesti letech v oboru jsem najednou měl pocit, že teprve opouštím mateřskou školu, jdu do první třídy a budu se učit číst a psát. Slovy klasika: Scio nihil scire. Dnes považuji certifikaci EFA za nutnou pro každého, kdo to s oborem finančního poradenství myslí skutečně vážně.

Přínos pro mě
Titul EFA mi přinesl pevný základ ve znalostech. Tím mi vzrostlo sebevědomí v jednání s klienty i obchodními partnery, protože už nebylo možné mě nachytat na švestkách a prošel jsem formálním prověřením mých znalostí. S touto sebedůvěrou velmi rychle přišly dva další pocity. Pocit odpovědnosti za kvalitu své práce a svého vzdělání. Asi bych nesnesl myšlenku, že se s titulem EFA za jménem spokojím jen s průměrem ať už ve znalostech, nebo odpovědnosti za vývoj oboru jako celku. Druhý pocit je pocit obrovské pokory před naším oborem. Díky kontaktu s finančními poradci ze zahraničí jsem zjistil, jak moc naší prací ovlivňujeme budoucí kvalitu života našich klientů a jak zásadní práci děláme. Dokonce bych řekl, že prvních pár týdnů mě nově objevená pokora a odpovědnost paralyzovaly, protože jsem se bál udělat cokoliv jen proto, abych náhodou neudělal chybu. Teprve po nějaké době přišel klid, nadhled a zjištění, že i když se budu snažit sebevíc, tak sem tam nějakou chybu udělám, protože jsem jen člověk. Naopak jsem se naučil ke svým chybám stavět čelem a napravovat je. Dnes považuji EFA certifikát za obrovský přínos pro svou práci díky pravidelnému následnému vzdělávání. Neustále si udržuji nadhled nad oborem a mám možnost se inspirovat u našich i zahraničních kolegů. To dále zvyšuje kvalitu mé práce. Po třech letech s titulem EFA zažívám obrovský vnitřní klid, protože si uvědomuji, že mimo ostatních nositelů stejného titulu, udělám svoji práci pro klienta lépe, než kdokoliv jiný a pokud přesto nedokážu vymyslet vhodné řešení, tak je to spíše tím, že neexistuje, než že mě nenapadlo.

Přínos pro klienty
V klientské práci se titul EFA neprojeví na první pohled. EFA na vizitce nikomu nepřidá navíc jednu ruku nebo druhou hlavu. Přínos pro klienty spočívá spíše ve změně komunikace a vnitřního nastavení poradce. V jeho vyšší zdravé sebedůvěře a pokoře. Teprve později se objeví i rozdíl ve faktických výsledcích práce. V tom, že svoji práci chceme dělat skutečně celý život, že ji děláme proto, aby naši klienti prožili svůj život podle svých představ s co nejmenšími riziky. Myslím, že rozdíl mezi tím, jestli má poradce titul EFA nebo ne, se u klientů prakticky projeví až za několik let. Ale jakmile se projeví, tak už bude jen narůstat.

Co bude dál?
Tuto otázku bych rozdělil na dvě. Nejdříve co se bude dít s finančním oborem jako celkem a poté, co budu dělat já osobně. Na první otázku je poměrně snadné odpovědět, protože zcela jistě dojde ke konsolidaci trhu ať už z důvodu regulace, nebo zvýšených klientských požadavků. Tato konsolidace pak nutně povede k nárůstu kvality práce, zvýšení bariér vstupu do odvětví a nutné profesionalizaci a dělbě práce. Myslím, že zanedlouho nastane doba, kdy bude pro špičkového finančního poradce nutností výborná asistentka a výborné technické zázemí. Z pohledu vzdělání dokonce očekávám to, že jednoho dne bude titul EFA nutným předpokladem pro výkon práce finančního poradce. A kdo tento titul mít nebude, tak prostě nebude finančním poradcem, ale pouze dealerem finančních produktů. Tedy všichni lidé, kteří chtějí skutečně dělat finanční poradenství a plánování a nejen prodej produktů, budou chtít získat titul EFA.

Z osobního pohledu se chci vždy řadit mezi naprostou elitu finančních poradců v naší zemi. Takže moje vzdělávání rozhodně titulem EFA nekončí, spíše začíná. Již během příštího roku by mělo být možné studovat vyšší evropskou certifikaci EFP (European Financial Planner) a já počítám s tím, že budu mezi prvními účastníky kurzu a pokud si to zasloužím, tak i mezi prvními držiteli tohoto titulu.
Nejnovější články z této rubriky

Po dlouhých šesti měsících se vám, které již ukázali účinnost a efektivitu, vám představujeme další z nových prodůktů naší Partners Investiční Společnosti. Uvažujete, kam uložit své železné rezervy v době vysoké inflace a růstu úrokových sazeb? Získejte až 6,5 % ročního výnosu! 💪📈 celý článek

Představujeme vám novinku z dílny Partners Invest - podílový fond s názvem Double Speed. Tento fond přichází s inovativním přístupem k investování, který vám otevírá zcela nové možnosti. Je doprovázen vyšším rizikem, ale také nabízí ohromující potenciál výnosu. celý článek

Certifikace EFPA

25. 05. 2020

Dlouho připravovaný krok se stal skutkem... Stal jsem se oficiálně akreditovaným školitelem společnosti EFPA ČR. celý článek