Cyklus přednášek Investiční povědomí, aneb jak lze zhodnotit peníze

Na finančním trhu je obrovské a téměř neomezené množství způsobů, jak zhodnocovat a investovat peníze. Akcie, podílové fondy, nemovitosti, dluhopisy, zlato, diamanty, forex… Ale co z toho se hodí pro mě? Kde je vysoké riziko a velké zhodnocení, a kde mám naopak jistotu? Jak číst KIID a nenechat se oblbnout „zaručeně nejvýhodnějším zhodnocením za unikátních podmínek“? Stačí si vytvořit Investiční povědomí.

Zveme vás proto na cyklus tří přednášek do Centra finanční gramotnosti (CFG) zaměřených na praktické poznání rizik investičních příležitostí a zkušenosti s rozhodováním, do čeho je pro vás vhodné investovat.
 

Část I. – Jak fungují peníze, 14. 5. 2015, 18:00-21:00 v CFG (Kopečná 20, Brno)

„Civilizovaná země je tak závislá na oběhu peněz, jako živočich na oběhu krve.“ - G. B. Shaw
Obsah přednášky: Stručná historie peněz, role finančního trhu, základy investování – investiční trojúhelník, časová hodnota peněz, inflace, individuální/kolektivní investování, investice/spekulace.
Je potřeba si uvědomit, že peníze ve skutečnosti nemají hodnotu. Hodnotu má to, co si za ně můžeme pořídit. Pokud znám princip fungování peněz, jsem svobodný.

Část II. – Majetková a dluhová aktiva, 21. 5. 2015, 18:00-21:00 v CFG (Kopečná 20, Brno)

„Hromadění peněz není bezpečný způsob šetření.“ - G. B. Shaw
Obsah přednášky: Rozdělení aktiv do jednotlivých tříd, běžný/kapitálový výnos, tržní, likvidní, úrokové, kreditní a další rizika a jejich vliv na naše peníze. Ukázka a rozebrání různých aktiv. 
Podstatné je dívat se na velikost rizika, nikoli na výnos. Je nutné se rozhodovat podle toho, jestli peníze neztratíme, nikoli kolik vynesou. Investice do nemovitosti, dluhopisy, certifikáty, aneb co to znamená, když nám nabídne banka investici.

Část III. – Kolektivní investování, aneb jak si vybrat správně, 28. 5. 2015, 18:00-21:00 v CFG  (Kopečná 20, Brno)

„Riziko se objevuje vždy, když nevíte, co děláte.“ – W. Buffett
Obsah přednášky: Principy fungování podílových fondů, vliv strategie a poplatků na výsledek, jak poznat dobrý podílový fond, co mi říká factsheet fondu?
Často se setkáváme s různými příležitostmi investování. I u „naprosto bezkonkurenčně nejvýhodnějších“ nabídek je ale třeba podívat se, co vlastně obsahují. Je důležité umět v nich číst. Jaké jsou nejčastější fondy v českých bankách a co klientům nabízejí?

CENA: 2 000 Kč
Cena pro členy BforB a klienty Partners: 1 750 Kč
Počet míst je omezen, rezervace na daniel.soban@partners.cz, nebo 723 230 098.
Přednáškami vás provedou Mgr. Tomáš Lerch, €FA™ a Ing. arch. Daniel Šobáň, €FA™